budowa domów gniezno

Budowa domu w roku 2022 – Czy to ma sens?

Planując budowę domu, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Szczególnie trudne wydaje się to w roku 2022. Teraz budowa domów Gniezno kosztuje więcej niż kiedykolwiek. Materiały budowlane, wynajem maszyn, usługi. Wszystko poszło w górę. Czy w takim razie warto się budować w tym roku? Zapraszamy do lektury.

Budowa w 2022 – Ile kosztują działki budowlane?  

Tak naprawdę to, czy warto się budować w tym roku zależy od warunków każdego z osobna. Inaczej, jeśli ktoś ma już część materiałów, ma kupioną działkę, a inaczej, jeżeli zaczyna się od zera. Same działki budowlane podrożały w porównaniu z rokiem 2020 o jakieś 20%. Najwyższe ceny notowane są w  Warszawie, gdzie za metr kwadratowy gruntu pod zabudowę zapłacić należy nawet 800 złotych. Skąd taki skok? Między innymi wpływ na to ma duża ilość deweloperów, którzy wykupują działki, szczególnie te w dobrym położeniu, na nowe osiedla i bloki. Bez wątpienia najtaniej jest w województwie Łódzkim gdzie metr kwadratowy kosztuje około 90 złotych. Mimo cen, chętnych nie brakuje. I nie chodzi jedynie o deweloperów, ale również inwestorów prywatnych. Skąd takie pozytywne nastawienie do kupowania działek? Między innymi z wprowadzenia w styczniu możliwości budowy domu bez pozwolenia na budowę.

firma budowlana Gniezno

Materiały budowlane, firmy, maszyny

W porównaniu do lipca 2021 roku, ceny niektórych materiałów budowlanych podrożały o ponad 50 %. A przecież już rok temu byliśmy przerażeni cenami.  Ogromny wpływ na to ma wojna na Ukrainie, a co za tym idzie niedobory różnych surowców. Z Ukrainy ciężko coś przetransportować, wiele terminów przeniosło się o kilka miesięcy później, a Rosja natomiast narzucone ma sankcje, które uniemożliwiają robienie z nią interesów. Wzrost cen paliwa spowodował również, że podrożały usługi firm, których głównym zajęciem jest budowa domów Gniezno i przedsiębiorstw oferujących wynajem maszyn budowlanych. Dojazd do klienta przekracza czasem nawet kilka tysięcy złotych. Czy ludzie rezygnują ze stawiania wymarzonych domów?

Budowa domów 2022 – tak, czy nie?   

Okazuje się, że mimo stresującej sytuacji gospodarczej niejedna firma budowlana Gniezno nie wyrabia się ze zleceniami. Ludzi nie odstraszają wysokie ceny. Chodzi o osoby prywatne, jak i firmy na przykład deweloperskie.